Search

JA: Moje talenty i mocne strony


#ponad16lat

Nasze mocne strony i talenty to punkt wyjścia nie tylko do światozmieniania, ale też świadomego i satysfakcjonującego życia prywatnego i zawodowego. Zbyt często koncentrujemy się na naszych słabościach, zamiast rozwijać to, co nas cieszy i w czym jesteśmy dobrzy i dobre.


 

Autorka: Anna Książek

 

Cele główne:

Przyjrzenie się swoim mocnym stronom i talentom


Cele szczegółowe:

Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki:

 1. Zidentyfikują swoje mocne strony i talenty

 2. Nauczą się mówić o swoich mocnych stronach, jak również o mocnych stronach innych osób

 3. Przygotują mapę mocnych stron i talentów całej grupy i zastanowią się jak mogą je wykorzystać w praktyce

 

1. Moje mocne strony


Ćwiczenie wykonywane jest indywidualnie. Każda osoba otrzymuje zestaw cech (załącznik 1). Pierwsze 7 kart z cechami rozkładamy przed sobą. Następnie odkrywamy kolejną kartę z nazwą cechy. Jeśli cecha ta lepiej opisuje nasze mocne strony, niż którakolwiek z kart leżących przed nami, dokonujemy zamiany. Jeśli nie, odkładamy kartę na bok. Odkrywamy kolejną kartę i postępujemy w ten sam sposób aż skończą się wszystkie karty. Leżące przed nami 7 cech, to nasze najmocniejsze strony.


Po skończonym ćwiczeniu zapytaj uczestników i uczestniczki o wrażenia.

Pytania pomocnicze:

 • Czy trudno było wykonać to ćwiczenie? Dlaczego?

 • Co Cię zaskoczyło?

 • Czy cechy, które wybrali/łyście, to cechy które rzeczywiście posiadacie, czy takie które chcieli/łybyście mieć? Jaka jest różnica?

 • Czy myślicie, że Wasz przyjaciel/rodzic/partner wybrał/aby te same cechy opisując Wasze mocne strony? (po warsztacie możecie ich też o to poprosić!)

 • Czy łatwo mówić o swoich mocnych stronach? Dlaczego?

 • Dlaczego ważne jest, by znać swoje mocne strony?


2. Nasze mocne strony


Często okazuje się, że mocne strony, które my postrzegamy, nie zawsze pokrywają się z mocnymi stronami i talentami, które widzą w nas inni. Spróbujcie udzielić sobie nawzajem informacji zwrotnej, mówiąc o mocnych stronach i talentach każdej z osób. W zależności od zgrania grupy i komfortu rozmawiania wprost z różnymi osobami możecie wybrać jedną z poniższych metod:

 • Kartka na plecach

Każda osoba przykleja kartkę na plecach, inne osoby mogą zapisać na niej jej mocne strony i talenty. Uczestnicy i uczestniczki rozchodzą się po sali, podchodząc do poszczególnych osób i zapisując na kartach ich mocne strony.

 • Osoba w środku

Jedna osoba wchodzi do środka, inne wymieniają jej mocne strony i talenty.

 • Rozmowy w parach

Uczestnicy i uczestniczki spotykają się w parach i mówią sobie nawzajem o swoich mocnych stronach i talentach. Osoba prowadząca może wyznaczać moment zmiany par lub zostawić dowolność – jeśli dana para skończy, szuka innych osób, które w danej chwili nie rozmawiają.


Jeśli zdecydujecie się na drugą lub trzecią propozycję, po skończonym ćwiczeniu zostaw uczestnikom i uczestniczkom kilka minut na zapisanie mocnych stron i talentów, jakie dostrzegają w nich inni.

3. Mówię o sobie dobrze


Zaproś uczestników i uczestniczki do przygotowania minutowego wystąpienia na podstawie zidentyfikowanych w dwóch poprzednich ćwiczeniach talentów i mocnych stron. W naszej kulturze bardzo trudno przychodzi nam mówienie o sobie dobrze, podkreślamy raczej nasze słabości, niż mocne strony. A to bazując na mocnych stronach mamy większą szansę na sukces, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym oraz w światozmienianiu. Następnie zaproś każdą osobę, by zaprezentowała swoje wystąpienie i nagrodź brawami odwagę wyjścia na środek i mówienia o sobie przez minutę dobrze. Świętujcie swoje talenty i mocne strony! Uczestniczki i uczestnicy mogą przygotować sobie wcześniej notatki lub rekwizyty. To świetne ćwiczenie również w kontekście szukania pracy czy miejsca na wolontariat.

4. Jak możemy wykorzystać nasze talenty


Na podstawie prezentacji wszystkich osób stwórzcie mapę swoich talentów i mocnych stron – znajdźcie najlepszy sposób, by zwizualizować Waszą wspólną moc wynikającą z mocnych stron i talentów każdego członka i członkini grupy. Przyjrzyjcie się Waszej mapie. Jak możecie w najlepszy sposób wykorzystać swoje mocne strony i talenty? Zachowajcie mapę i wróćcie do niej realizując warsztat Zaprojektuj rozwiązanie. Najlepsze rozwiązania to te, które uwzględniają również nasze możliwości, zasoby, zainteresowania i talenty!

 

Inne zadania, które grupa może zrealizować po warsztacie:

 • Zaproście do wykonania mapy talentów i mocnych stron inne grupy z Waszego otoczenia. Zmapujcie wspólnie w czym jesteście dobrzy/e. Jak możecie na większą skalę wykorzystać Wasze talenty?

 • Stwórzcie obrzęd, dzięki któremu od czasu do czasu przypomnicie sobie o swoich mocnych stronach i o tym, jak ważne jest mówienie o nich. Może np. osoba, która dołącza do Waszej grupy otrzyma od innych informację o swoich mocnych stronach? A może raz w roku zorganizujecie wieczór talentów, by zweryfikować, czy pojawiły się jakieś nowe talenty i mocne strony w Waszej grupie?

 

Załącznik 1

Poczucie humoru

​Otwartość

​Cierpliwość

​Umiejętność współpracy

​Krytyczne myślenie

​Odpowiedzialność

​Zaangażowanie

​Przemawianie publiczne

​Ciekawość

​Entuzjazm

​Planowanie

​Szybkie uczenie się

​Elastyczność

​Inicjatywa

​Inteligencja emocjonalna

​Aktywne słuchanie

​Zdolności analityczne

​Zdolności organizacyjne

​Godny/a zaufania

​Umiejętność uczenia się na błędach

​Pewność siebie

​Odwaga

​Zwracanie uwagi na szczegóły

​Wytrwałość

​Umiejętność przekonywania innych

​Myślenie strategiczne

​Empatia

​Silna etyka pracy

​Determinacja

​Myślenie zdroworozsądkowe

​Komunikatywność

​Takt i dyplomacja

​Angażowanie innych

​Zarządzanie czasem

​Kreatywność

​Przywództwo

​Uważność

​Umiejętność rozwiązywania problemów

​Umiejętność wykonywania kilku zadań na raz

​Efektywność

​Opowiadanie historii

​Dbanie o innych

​Charyzma

​Optymizm


 

Widzisz jakiś błąd w tekście? Chcesz nas wesprzeć tłumacząc scenariusze i historie na różne języki? Skontaktuj się z nami! Wciąż szukamy wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą pomóc nam w tłumaczeniach na wszelkie języki. Zmieniajmy wspólnie świat na lepsze! --> hello@exchangetheworld.info


Więcej historii światozmieniaczy i światozmieniaczek: exchangetheworld.info


Materiały opublikowane na Changemaker Tool Kit i ExChange The World są udostępniane na licencji creative commons (BY-NC), możesz więc z nich korzystać do woli! Pamiętaj proszę o podaniu źródła i autora/ki. Jeśli używasz wypracowanych przez nas materiałów do celów komercyjnych, podziel się z nami 10% Twojego zysku. Pozwoli nam to dalej rozwijać projekt i tworzyć kolejne materiały edukacyjne. Możesz to zrobić wspierając naszą akcję crowdfundingową (https://zrzutka.pl/pmcpkg) lub kontaktując się z nami bezpośrednio, zwłaszcza jeśli potrzebujesz faktury (anna@exchangetheworld.info).