Search

DZIAŁANIE: Zaprojektuj rozwiązanie

#ponad16lat


Przy szukaniu rozwiązań, a nawet już na etapie identyfikowania problemów, warto czasem skorzystać ze sprawdzonych metodologii, Design Thinking jest jedną z nich. Metoda ta ustawia człowieka – odbiorcę, zwanego też użytkownikiem czy użytkowniczką – w centrum całego procesu. Najważniejsze jest zrozumienie jego/jej realnych potrzeb, wyzwań z których się mierzy oraz sprawdzanie z nim na ile wymyślone rozwiązanie, przedstawione w formie wizualnej, odpowiada jego/jej rzeczywistości.

 

Autorka: Anna Książek

 

Cele główne:

Zastosowanie metodologii Design Thinking w rozwiązywaniu problemów społecznych


Cele szczegółowe:

Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki:

  • Dowiedzą się czym jest Design Thinking, przejdą przez proces planowania projektu oparty na tej metodologii

  • Znajdą rozwiązania dla wybranego problemu społecznego

 

Jeszcze przed warsztatem wybierzcie grupę docelową, której problemami chcecie się zająć. Może będą to osoby starsze z Waszej okolicy, osoby z niepełnosprawnościami, samodzielne matki, migranci i migrantki? Przez tydzień lub dwa obserwujcie dokładnie wybraną grupę, możecie też przeprowadzić z nią wywiady, spytać o wyzwania i potrzeby. Notujcie odpowiedzi oraz wnioski z własnych obserwacji (równie ważnych jak same wywiady!), będą one bardzo potrzebne podczas warsztatu.

1. Empatyzacja


Dziś, korzystając z metodologii Design Thinking, postaracie się znaleźć rozwiązanie problemu wybranej grupy społecznej. Podzielcie się na kilkuosobowe grupy i porównajcie notatki z przeprowadzonych przed warsztatem wywiadów i obserwacji. Często jest tak, że ludzie nie uświadamiają sobie pewnych problemów, albo wręcz przeciwnie – są one tak oczywiste, że nie wspominają o nich w rozmowie, dlatego wywiady i obserwacje zachowania mogą się świetnie uzupełniać, dostarczając nam różnego rodzaju informacji. Przedstawcie wnioski z tej części pracy na plakacie używając kolorów, post-itów, cokolwiek będzie dla Was przydatne. Ważne, by zebrane notatki były dla Was czytelne, i byście mogli do nich wracać w razie potrzeby.

Możecie też zdecydować się zaprosić przedstawicieli/ki grupy, z którą chcecie pracować, na warsztat lub być z nimi w kontakcie telefonicznym/skypowym, by na bieżąco zadawać dodatkowe pytania. Osoby te nie powinny być jednak obecne w kolejnych fazach procesu (od definiowania problemu do budowania prototypu), w których ważne jest obiektywne spojrzenie z zewnątrz. Zaproście je do siebie ponownie w momencie testowania.

2. Definiowanie problemu


Przyjrzyjcie się dokładnie sporządzonym na etapie Empatyzacji notatkom. Z jakim problemem boryka się grupa odbiorcza? Nie zatrzymujcie się na pierwszej znalezionej odpowiedzi, to bardzo ważny etap, który zdeterminuje, czy wszystkie pozostałe działania będą miały sens. Zrozumcie dobrze wybrany problem, co dokładnie jest w nim wyzwaniem? Jeśli osoby z niepełnosprawnościami na Waszym osiedlu nie wychodzą z domu i są odizolowane, problemem jest ich nieśmiałość, brak tolerancji u innych osób, przeszkody architektoniczne? Który z tych problemów jest kluczowy?

3. Generowanie pomysłów


Kiedy macie już dobrze zdefiniowany problem, możecie przejść do tworzenia pomysłów, korzystając z metody burzy mózgów. Pamiętajcie, że im więcej pomysłów tym lepiej, na etapie burzy mózgów nie oceniamy pojawiających się idei, pozwalamy naszej wyobraźni popłynąć. Możecie zapisywać każdy pomysł na osobnym post-icie czy kawałku papieru, dzięki czemu będzie Wam łatwiej je potem grupować, przesuwać, zmieniać, dopisywać. Na koniec wybierzcie jeden pomysł, którym chcecie się zająć.

4. Budowanie prototypów


Zwizualizujcie swój pomysł, zbudujcie prototyp z dostępnych Wam materiałów (klocki, materiały papiernicze, przedmioty z harcówki, tablica z mazakami, stare kartony). Jeśli zdecydowali/łyście się usuwać przeszkody architektoniczne, zbudujcie prostą makietę Waszego miasteczka czy osiedla z wprowadzonymi udoskonaleniami. Jeśli chcecie prowadzić kampanię czy warsztaty dla innych ludzi, włączające osoby z niepełnosprawnościami, rozrysujcie jak miałyby one wyglądać. Ważne, by wyjść poza sam opis i nadać Waszemu pomysłowi formę wizualną. Nie chodzi o dzieła sztuki, prototyp powinien być szybki i tani w wykonaniu. Za chwilę pokażecie go Waszej grupie odbiorczej, by zweryfikować, czy Wasz pomysł zmierza w dobrym kierunku i nie ryzykować podążania ścieżką, która na końcu okaże się nikomu nie przydatna.5. Testowanie


Zaprezentujcie prototyp Waszej grupie odbiorczej. Jeśli nie jesteście w stanie do nich dotrzeć w czasie warsztatu, umówcie się na spotkanie po. Spytajcie kilka osób, jak podoba im się ten pomysł, na ile odpowiada on na ich potrzeby, poproście o szczerą informację zwrotną, obserwujcie też ich reakcję, by dostrzec to, co nie zostało wypowiedziane. Najprawdopodobniej okaże się, że coś wymaga poprawy, będziecie musieli/ły cofnąć się do któregoś z poprzednich etapów, zdarza się, że cofnąć się trzeba nawet do samego początku. Design Thinking jest procesem szybkim, ale zakładającym możliwość wielokrotnych powtórzeń, dopóki nie znajdziemy rozwiązania, które rzeczywiście odpowiada potrzebom danej grupy odbiorczej.

 

Bibliografia:

http://designthinking.pl/

 

Inne zadania, które grupa może zrealizować po warsztacie:

  • Gdy już uda Wam się znaleźć rozwiązanie realnie odpowiadające na potrzeby Waszej grupy odbiorczej – wprowadźcie je w życie!

 

Widzisz jakiś błąd w tekście? Chcesz nas wesprzeć tłumacząc scenariusze i historie na różne języki? Skontaktuj się z nami! Wciąż szukamy wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą pomóc nam w tłumaczeniach na wszelkie języki. Zmieniajmy wspólnie świat na lepsze! --> hello@exchangetheworld.info


Więcej historii światozmieniaczy i światozmieniaczek: exchangetheworld.info


Materiały opublikowane na Changemaker Tool Kit i ExChange The World są udostępniane na licencji creative commons (BY-NC), możesz więc z nich korzystać do woli! Pamiętaj proszę o podaniu źródła i autora/ki. Jeśli używasz wypracowanych przez nas materiałów do celów komercyjnych, podziel się z nami 10% Twojego zysku. Pozwoli nam to dalej rozwijać projekt i tworzyć kolejne materiały edukacyjne. Możesz to zrobić wspierając naszą akcję crowdfundingową (https://zrzutka.pl/pmcpkg) lub kontaktując się z nami bezpośrednio, zwłaszcza jeśli potrzebujesz faktury (anna@exchangetheworld.info).