Search

JA: Jarmark zainteresowań

#6_10lat


Większość ludzi na świecie nie zastanawia się co sprawia im przyjemność, jaki mają talent czy hobby, w czym są szczególnie dobrzy. Wykorzystując nasze talenty możemy skuteczniej zmieniać świat na lepsze, czego dowodem są światozmieniacze i światozmieniaczki z całego świata! Podczas warsztatów uczestniczki i uczestnicy poznają kilka przykładowych historii światozmieniaczy i światozmieniaczek, a także odkryją własne talenty i zainteresowania.

 

Autorka: Anna Książek

 

Cele główne:

Odkrywanie przez uczestników i uczestniczki swoich talentów, pasji, zainteresowań

Cele szczegółowe:

Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki:

 • Wezmą udział w różnego rodzaju aktywnościach, sprawdzą która z nich sprawia im największą przyjemność

 • Zidentyfikują swoje talenty i zainteresowania

 • Dowiedzą się, że do realizacji pasji potrzebna jest też cierpliwość i wytrwałość

 • Poznają historie światozmieniaczy i światozmieniaczek z różnych części świata

 

1. List od podróżników - Gawęda

Drodzy i drogie!


Pamiętacie nas jeszcze? Jesteśmy Anna i Andrea, polsko-włoska para podróżująca po świecie i zbierająca historie światozmieniaczy i światozmieniaczek czyli osób, które zmieniają świat, zostawiając go troszeczkę lepszym niż go zastali. Byliśmy już w Azji Południowo-Wschodniej, w Europie, zaś ostatni rok spędziliśmy w Ameryce Południowej. Zebraliśmy ponad 300 historii światozmieniaczy i światozmieniaczek, a są one tak ciekawe i inspirujące, że chcemy się nimi podzielić również z Wami! Najciekawsze jest to, że niemal każdy światozmieniacz czy światozmieniaczka zaczął swoją przygodę ze zmienianiem świata od rozwijania swoich własnych talentów i zainteresowań. Spotkaliśmy światozmieniaczy i światozmieniaczki, którzy i które uwielbiają grać na instrumentach, albo takich, którzy poświęcają swój wolny czas na sport; rozmawialiśmy z ludźmi, którzy uwielbiają czekoladę, czytanie, gotowanie i okazuje się, że każde z tych zainteresowań można wykorzystać do zmieniania świata na lepsze! Najpierw trzeba jednak swoje zainteresowania i talenty odkryć, a to wcale nie jest takie proste. Dlatego dziś chcielibyśmy zaproponować Wam udział w Markecie Zainteresowań, podczas którego będziecie mieli okazję spróbować różnych ciekawych rzeczy i zdecydować, która sprawia Wam najwięcej przyjemności. Poznacie też historie światozmieniaczy i światozmieniaczek i sami na koniec spotkania zdecydujecie czy chcecie z nami dalej podróżować i poznawać kolejne historie!


Anna i Andrea

Anna i Andrea podróżują po świecie w poszukiwaniu światozmieniaczy, pracują z nimi, przyglądają się ich życiu i spisują ich historie.2. Market zainteresowań


Przez pierwsze 20-30 minut uczestnicy i uczestniczki swobodnie przechodzą pomiędzy stoiskami na Markecie Zainteresowań i próbują proponowanych na nich aktywności. Poniżej znajduje się opis 6 przykładowych stoisk, możecie jednak dodać swoje, w oparciu o zainteresowania uczestników i uczestniczek, dostępne materiały, prowadzących, czas, itd.

Proponowane stoiska:


Cyrk

Na tym stoisku uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z różnymi sztuczkami cyrkowymi: mogą spróbować żonglowania, poj (ciężarki zawieszone na łańcuchach czy sznurkach, wykorzystywane między innymi podczas tańca z ogniem), tańca z szarfą, pantomimy, itd.


Sztuka – biżuteria

Na tym stoisku uczestnicy i uczestniczki mogą wykonać różnego rodzaju bransoletki i naszyjniki z włóczki, koralików, można też zaproponować im zrobienie biżuterii z recyclingu.

Sztuka – malowanie

Na tym stoisku uczestnicy i uczestniczki znajdą różnego rodzaju kredki, farby, papier, mogą spróbować różnych technik rysowania i malowania.

Sport

Na tym stoisku uczestnicy i uczestniczki wykonują różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne, można do tego wykorzystać piłkę i inny dostępny sprzęt sportowy.

Gotowanie

Na tym stoisku uczestnicy i uczestniczki mają do dyspozycji różnego rodzaju owoce, warzywa i inne produkty żywnościowe, mogą je mieszać próbując stworzyć nowe, ciekawe kompozycje smakowe.

Muzyka

Na tym stoisku uczestnicy i uczestniczki mogą spróbować gry na różnych instrumentach, np. flecie, gitarze, bębnie.Po odwiedzeniu wszystkich stoisk Marketu Zainteresowań uczestnicy i uczestniczki wybierają jedno, na którym pozostaną przez kolejne 20-30 minut pogłębiając umiejętności, wykazując się cierpliwością i wytrwałością, niezbędnymi w zmienianiu świata na lepsze, co osoba prowadząca stoisko podkreśla przed rozpoczęciem zadania. Opowiada też historię światozmieniacza lub światozmieniaczki, który wykorzystując daną aktywność zmienia świat na lepsze. Następnie proponuje uczestnikom i uczestniczkom bardziej kompleksowe zadanie do wykonania.


Cyrk

Historia światozmieniacza/ki: Naucz się latać

Przykładowe zadania do wykonania:

 • Przygotowanie własnych piłek do żonglowania ze starych skarpetek i ryżu

 • Nauczenie się żonglowania 3 piłeczkami

 • Przygotowanie poj: ciężarków na sznurku (można do tego również wykorzystać długie skarpetki i ryż)

 • Przygotowanie krótkiej pantomimy na zadany temat (np. mój typowy dzień, najlepsze urodziny, wymarzone wakacje)

Warsztaty Blixem Circus to możliwość rozwoju zainteresowań sportowych, teatralnych i tanecznych.Sztuka – biżuteria

Historia światozmieniacza/ki: Rom znaczy człowiek

Przykładowe zadania do wykonania:

 • Przygotowanie bransoletki/naszyjnika wybraną techniką

 • Przygotowanie własnoręcznie zdobionego pudełka na biżuterie z wykorzystaniem niepotrzebnych śmieci (recycling)


Metalowa biżuteria wykonana przez romskich rzemieślników/czki.Sztuka – malowanie

Historia światozmieniacza/ki: Pudło sztuki

Przykładowe zadania do wykonania:

 • Namalowanie/narysowanie obrazu wybraną techniką, np. przedstawiającego Waszą grupę


Sport

Historia światozmieniacza/ki: Bieg po zmianę

Przykładowe zadania do wykonania:

 • Przebiegnięcie jak najszybciej wyznaczonego dystansu

 • Przygotowanie krótkiego pokazu gimnastycznego

 • Przygotowanie rozgrzewki dla pozostałych osób z grupy zawierającej ćwiczenia na każdą część ciała


Gotowanie

Historia światozmieniacza/ki: Słodka pomyłka

Przykładowe zadania do wykonania:

 • Przygotowanie sałatki z przygotowanych składników

 • Przygotowanie najpiękniejszej kanapki

 • Przygotowanie najsmaczniejszego deseru

Muzyka

Historia światozmieniacza/ki: Dźwięk śmieci

Przykładowe zadania do wykonania:

 • Wykonanie swojego własnego instrumentu ze śmieci (recycling)

 • Zagranie piosenki na wybranym instrumencie

 • Zaśpiewanie wybranej piosenki


Andrea z Bogoty doszła do perfekcji w grze na instrumentach muzycznych wykonanych ze śmieci.3. Podsumowanie Marketu Zainteresowań - Prezentacje


Uczestnicy i uczestniczki wykonujący zadania na poszczególnych stoiskach prezentują wyniki swojej pracy. Podsumowując pytamy o ich wrażenia. Czego się dziś nauczyli/ły o sobie? Co sprawia im największą przyjemność? A może mają jakieś inne hobby, które chcieli/łyby zaprezentować pozostałym uczestnikom i uczestniczkom na następnym spotkaniu? Zastanówcie się czy dzieci w innych częściach świata mają podobne zainteresowania? A czy któreś z dzieci interesuje się podróżami? Innymi kulturami? Innymi językami? Czy uczestnicy i uczestniczki chcieli/łyby wraz z Anną i Andreą odbyć podróż przez Europę i Amerykę Południową poznając kolejnych światozmieniaczy i światozmieniaczki?

4. Podsumowanie – podjęcie decyzji o wyruszeniu w kolejną podróż w poszukiwaniu światozmieniaczy i światozmieniaczek.

5. Zakończenie spotkania


Naucz uczestników i uczestniczki okrzyku (lub przypomnij, jeśli brali udział w warsztatach opisanych w książce Światozmieniacze. Cel dobro), którym zaczynać i kończyć będziecie spotkania o światozmieniaczach i światozmieniaczkach:

To prawda znana od wielu lat,

dzieci na lepsze zmieniają świat.

Zmieniają świat daleki i bliski,

światozmieniacze – dzieci wszystkie.


 

Inne zadania, które grupa może zrealizować po warsztacie:

 • Zorganizujecie kolejny Market Zainteresowań, otwarty dla innych dzieci, na którym to uczestnicy i uczestniczki poprowadzą swoje własne stoiska!

 • Zastanówcie się, co możecie zrobić z przygotowanymi podczas spotkania bransoletkami, obrazami, sałatkami, itd. Czy jest ktoś, komu możecie je podarować, komu sprawią one szczególną radość?


 

Widzisz jakiś błąd w tekście? Chcesz nas wesprzeć tłumacząc scenariusze i historie na różne języki? Skontaktuj się z nami! Wciąż szukamy wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą pomóc nam w tłumaczeniach na wszelkie języki. Zmieniajmy wspólnie świat na lepsze! --> hello@exchangetheworld.infoWięcej historii światozmieniaczy i światozmieniaczek: exchangetheworld.info


Materiały opublikowane na Changemaker Tool Kit i ExChange The World są udostępniane na licencji creative commons (BY-NC), możesz więc z nich korzystać do woli! Pamiętaj proszę o podaniu źródła i autora/ki. Jeśli używasz wypracowanych przez nas materiałów do celów komercyjnych, podziel się z nami 10% Twojego zysku. Pozwoli nam to dalej rozwijać projekt i tworzyć kolejne materiały edukacyjne. Możesz to zrobić wspierając naszą akcję crowdfundingową (https://zrzutka.pl/pmcpkg) lub kontaktując się z nami bezpośrednio, zwłaszcza jeśli potrzebujesz faktury (anna@exchangetheworld.info).