Search

DZIAŁANIE 2: Rozwiążmy go razem

#10_13lat


Podczas poprzedniego spotkania dzieci wybrały i przeanalizowały problem społeczny, którym chcą się zająć, teraz czas na rozwiązania! Do szukania rozwiązań, a przede wszystkim ich implementacji, warto zaprosić rodziców, pozwoli to zwiększyć siłę oddziaływania, zarazić ich światozmienianiem i zbudować relacje.


 

Autorka: Anna Książek

 

Cele główne:

Znalezienie rozwiązania wybranego problemu społecznego i zaplanowanie działań

Cele szczegółowe:

Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki:

  • Przedstawią rodzicom co wydarzyło się podczas poprzednich zbiórek cyklu Światozmieniacze

  • Rozwiną umiejętności związane z kreatywnością

  • Razem z rodzicami wybiorą rozwiązanie określonego problemu społecznego

  • Zaplanują działania i podzielą się zadaniami związanymi z realizacją wybranego rozwiązania


 

1. Rozpoczęcie spotkania okrzykiem:


To prawda znana od wielu lat,

dzieci na lepsze zmieniają świat.

Zmieniają świat daleki i bliski,

światozmieniacze – dzieci wszystkie

2. List od podróżników - Gawęda

Drogie dzieci! Drodzy rodzice!

To nasze ostatnie, ale najważniejsze spotkanie! Nie ma bowiem nic istotniejszego w światozmienianiu niż działanie. Na poprzednim warsztacie udało Wam się wybrać i przeanalizować problem, którym chcecie się zająć – brawo! To trudne zadanie i jesteśmy bardzo dumni z tego, jak mu sprostaliście i sprostałyście. Ale to jeszcze nie koniec, światozmienianie dopiero się zaczyna. Dzisiaj, razem z rodzicami, znajdziecie rozwiązania wybranego problemu i zaplanujecie światozmieniające działania. Kiedy już uda Wam się wprowadzić je w życie, koniecznie dajcie nam znać jak Wam poszło - co udało się zmienić, czego się nauczyliście i nauczyłyście? Jak wiecie, zbieramy historie światozmieniaczy, światozmieniaczek i niecierpliwie czekamy również na Waszą! Do dzieła!

Anna i Andrea

Jako inspirację możesz też opowiedzieć dzieciom i rodzicom o światozmieniaczu działającym w obszarze związanym z wybranym przez Was problemem społecznym. Zainspiruj się historiami ze strony exchangetheworld.info. Użyj tagów, by łatwiej odnaleźć historię w interesującej Was dziedzinie.

3. Co się działo wcześniej? – Teatr


Uczestnicy i uczestniczki podzieleni na grupy odgrywają przygotowane na poprzednim warsztacie scenki przedstawiające rodzicom co działo się podczas ostatnich tygodni w cyklu Światozmieniacze. Scenki odtwarzamy w kolejności chronologicznej. Po ostatniej scence z warsztatu „Znajdź problem!” uczestnicy i uczestniczki prezentują wykonane Drzewa problemowe, tłumacząc rodzicom jakim problemem społecznym chcą się zająć.

4. Szukamy rozwiązań – Gry i ćwiczenia


Przed przystąpieniem do wspólnej burzy mózgów, zaproponuj dzieciom i rodzicom kilka ćwiczeń na kreatywność, np.

- Zastosowanie przedmiotu – połóż na środku sali różne przedmioty, np. kredka, zeszyt, butelka, chusta, karta. Wszystkie osoby stają w kręgu. Jedna osoba bierze wybrany przedmiot i pokazuje jego zastosowanie. Następnie podaje przedmiot osobie po prawej stronie i osoba ta pokazuje kolejne zastosowanie. Zastosowania nie mogą się powtarzać. Im bardziej nietypowe i kreatywne, tym lepiej! Ćwiczenie wykonujemy w ciszy, bez opowiadania o danym zastosowaniu, trzeba je pokazać bez słów tak, by inni zrozumieli. Gdy dany przedmiot wróci do pierwszej osoby odkładamy go na środek i bierzemy kolejny.

- A jest jak B, bo... – dzielimy dzieci i rodziców na kilka grup. Zadaniem każdej grupy jest znalezienie jak najwięcej punktów wspólnych między dwoma podanymi rzeczami, np. pies i lodówka.

- Kalambury – jedna osoba pokazuje dane hasło, pozostałe zgadują. Nie wolno używać słów, liczy się kreatywność!

- Tabu – jedna osoba opisuje dane hasło, nie wolno jej jednak użyć wypisanych na karcie słów tabu (np. hasło: zaręczyny; słowa tabu: pierścionek, ślub, miłość). Zadaniem pozostałych osób jest jak najszybsze odgadnięcie hasła.

- Maszyny – zadaniem dzieci i rodziców podzielonych na grupy jest zbudowanie z ciał wskazanej przez osobę prowadzącą maszyny, np. maszyna do mielenia kawy, rower. Maszyny mogą być też bardziej abstrakcyjne, np. maszyna wytwarzająca miłość albo dobry humor.Po rozgrzewce składającej się z wybranych ćwiczeń przystępujemy do właściwej pracy – burzy mózgów! Przypomnij wybrany problem społeczny i zaproś dzieci oraz rodziców do wymyślenia jak największej ilości możliwych rozwiązań. Pamiętajcie, że w burzy mózgów nie ma złych odpowiedzi, wszystkie zapisujemy, niczego nie oceniamy! Im więcej, tym lepiej! Jeśli na warsztacie jest dużo osób, burzę mózgów można wykonać w mniejszych grupach, na koniec jednak zapiszcie wszystkie pomysły na jednym kartonie. Po skończonej burzy mózgów przeczytajcie wszystkie pomysły i wybierzcie ten, którym chcecie się zająć. Możecie podjąć decyzję poprzez głosowanie (wówczas każde dziecko i każdy rodzic ma jeden głos) lub dyskusję. Jeśli nie możecie dojść do porozumienia – podzielcie się na grupy, każda będzie pracować nad innym rozwiązaniem.

5. Planowanie działań


Rozwiązanie wybrane, czas zaplanować działania. Co musi się wydarzyć, by wprowadzić dane rozwiązanie w życie? Wypiszcie wszystkie, nawet najdrobniejsze zadania i podzielcie się ich wykonaniem. Określcie kto jest odpowiedzialny, na kiedy dane zadanie ma być wykonane, jakie materiały są do tego potrzebne. A może coś możecie zrobić już teraz? Na koniec podsumujcie wykonane działanie, co się udało, a co następnym razem można zrobić inaczej, możecie też umówić się na spotkanie online z Anną i Andreą, którzy chętnie posłuchają o Waszej przygodzie ze światozmienianiem, opowiedzą o swoich podróżach i odpowiedzą na Wasze pytania. Kontakt: anna@exchangetheworld.info.

6. Zakończenie spotkania okrzykiem:


To prawda znana od wielu lat,

dzieci na lepsze zmieniają świat.

Zmieniają świat daleki i bliski,

światozmieniacze – dzieci wszystkie.


 

Inne zadania, które grupa może zrealizować po warsztacie:

  • Wykonajcie zaplanowane światozmieniające działanie!


 

Widzisz jakiś błąd w tekście? Chcesz nas wesprzeć tłumacząc scenariusze i historie na różne języki? Skontaktuj się z nami! Wciąż szukamy wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą pomóc nam w tłumaczeniach na wszelkie języki. Zmieniajmy wspólnie świat na lepsze! --> hello@exchangetheworld.info


Więcej historii światozmieniaczy i światozmieniaczek: exchangetheworld.info


Materiały opublikowane na Changemaker Tool Kit i ExChange The World są udostępniane na licencji creative commons (BY-NC), możesz więc z nich korzystać do woli! Pamiętaj proszę o podaniu źródła i autora/ki. Jeśli używasz wypracowanych przez nas materiałów do celów komercyjnych, podziel się z nami 10% Twojego zysku. Pozwoli nam to dalej rozwijać projekt i tworzyć kolejne materiały edukacyjne. Możesz to zrobić wspierając naszą akcję crowdfundingową (https://zrzutka.pl/pmcpkg) lub kontaktując się z nami bezpośrednio, zwłaszcza jeśli potrzebujesz faktury (anna@exchangetheworld.info).